2018. Nowy Rok i Marina Abramović

Nie wiem, czy jaki Nowy Rok taki cały rok to prawda – raczej nie, ale niewątpliwie dobry początek nikomu nigdy nie zaszkodził. Zaczęłam więc miksując ze sobą Marinę Abramović w Brazylii, wiedeński koncert noworoczny i telewizyjną Koronę królów. Z tych trzech elementów, jeden był przyjemny, jeden okazał się żartem, a jeden…no właśnie. Wydmuszką?

marina abramovic in brazil

Marina Abramovic, artystka, performerka, gwiazda art worldu, ikona sztuki współczesnej – tym razem jedzie do Brazylii (trzy dekady po pierwszej wizycie). Z kamerami.

Abramovic wybiera się w podróż, mówiąc, że nie jest w formie – ani psychicznej ani fizycznej. Jedzie więc po ukojenie i odnowę.

Już w pierwszych 10minutach wspomina także Ulaya, co pozostanie najbardziej osobistym wtrętem podczas całej wyprawy i ponad 90minut filmu. Abramovic spotyka więc szamanów, zielarki i duchownych. Bierze udział w rytuałach, poddaje się zabiegom leczniczym i odnawiającym. Brazylia, w wizji Marco del Fiol (reżyser) i Mariny Abramović staje się kolebką rytuału – zdarzenia transformującego, łączącego duchowość z rzeczywistością. Tu wciąż można odnaleźć pierwotną energię i potrzebę duchowej przemiany, która w zachodnim świecie bywa inkorporowana do codzienności poprzez sztukę. Zdaniem Mariny Abramović funkcja performansu i rytuału jest podobna – ma zmienić uczestnika, dać odbicie od powszedniości i możliwość spojrzenia na samego siebie innymi (boskimi? Społecznymi? Obcymi?) oczami. „Natura nie potrzebuje sztuki. Sztuki potrzebujemy w miastach: dusznych, głośnych, zanieczyszczonych, w miastach, w których nie mamy czasu na duchowość – sztuka tworzy tę szczelinę” mówi Abramović.

Space in between: Marina Abramović in Brazil miał być intensywny i intymny. Niestety ten rzekomo osobisty film o transcendencji w ramionach pierwotnych kultur okazuje się pocztówką z południowoamerykańskiego spa, po którym przechadza się gwiazda zachodniej cywilizacji.  W Marinowej podróży do Brazylii po witalne soki jest też odrobina kolonialnego wyzysku i paternalizmu, a wszystko to w formie dokumentu a la niedzielne przedpołudnie na Discovery.

Polecam umiarkowanie.

Space_in_Between_Marina_Abramovic_and_Brazil
Space_in_Between_Marina_Abramovic_and_Brazil

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *