Zadyma. Behind the smoke

W piątek 15.01. o 18, przy Dolnych Młynów, w Starej Fabryce Tytoniu ruszyła wystawa Zadyma. Behind the smoke.

Prace przygotowywane były z myślą o konkretnej przestrzeni, w której będą prezentowane. Co jednak ważne, nikt nie miał tu ambicji przytłoczenia przestrzeni, większość prac cechuje pewna delikatność, lekkość, dyskretność raczej wzbogacająca przestrzeń, wchodząca z nią w dialog, niż próbująca dominować. Autorzy instalacji i kuratorzy potraktowali samą przestrzeń Fabryki jako osobne dzieło sztuki, z dużą uważnością rozlokowując poszczególne prace i oświetlenie. Trzy mroźne piętra  gościły u siebie prace ponad 20 artystów – studentów krakowskiej ASP i międzynarodowych – gości programu Erasmus.
Moją uwagę najbardziej przykuła trzyetapowa instalacja Katarzyny Kalinowskiej i Anny Rogóż w najpełniejszy sposób wykorzystująca do własnej narracji ukształtowanie samej przestrzeni. Instlacja układa się w swoistą drogą przez trzy pomieszczenia prowadzące odbiorcę ze świata materii do abstrakcji. W pierwszym pomieszczeniu na ziemi leży ziemia i konary, słychać  ambientowe dźwięki, z kąta sali wydobywa się mgła. W drugim pomieszczeniu nieruchoma projekcja cytatu z „Ody do młodości”. W trzeciej sali gwałtowny stroboskop wzbudzający w większości zwiedzających lekką panikę i niezdrowe podniecenie.
Ta trzyetapowa droga skryta w podziemiach fabryki, skąpana w ciemności i niskiego stropu Fabryki jest ciekawym doświadczeniem. Jak określają to autorki każdy z pokoi „stanowi szczególną fazę podróży do nieba. Podróż przez te miejsca nie jest podróżą tylko przez świat fizyczny: ziemię, chmury i góry, ale jest także podróżą w podświadomość”. Dla mnie wprawdzie ta droga ciekawiej się zaczyna (pierwsza sala jest naprawdę intrygująca) niż kończy, ale to największa instalacja tej wystawy najpełniej realizująca jej założenie jako wystawy site-specific.

 

 

Poniżej umieszczam też listę wszystkich współautorów wystawy (źródłem niezawodny facebook):

 

Aleksander Sovtysik (ASP Kraków, W.Malarstwa )
Aleksandra Przybylska (ASP Kraków, K. Edukacji Artystycznej)
Barbara Kosakowska (ASP Kraków, W. Grafiki)
David Ebner (Erasmus + Programe – Niemcy)
Elia Stefan (Erasmus + Programe – Austria)
Irène Mélix (Erasmus + Programe – Niemcy)
Joanna Sitarz (ASP Kraków W.Malarstwa)
Joanna Woźny (ASP Kraków, W.Malarstwa )
Johanna Mudist (Erasmus + Programe – Estonia)
Justyna Kowal (ASP Kraków, W.Malarstwa )
Kaja Pilch (ASP Kraków, W. Rzeźby)
Katarzyna Kalinowska (ASP Kraków, W.Malarstwa) i
Anna Rogóż (ASP Kraków, K.Scenografii)
Kinga Szawara (ASP Kraków, W. Rzeźby)
Kolektyw ReAktor (Kraków)
Marianna Serocka (absolwentka ASP Kraków, W.Malarstwa)
Michał Dubanik (ASP Kraków, W. Rzeźby) Miriam Carranza (Niemcy) Natalia Nowakowska (ASP Kraków, W. Rzeźby) Olga Śliwa (ASP Kraków, W. Rzeźby) Patrycja Zelek (ASP Kraków, W. Rzeźby) Weronika Fleszar (ASP Kraków, W. Grafiki)Kuratorzy / Organizatorzy:
Jagoda Mateja (ASP Kraków, W. Rzeźby)
Natalia Ledzianowska (ASP Kraków, W.Malarstwa)
Max Hampel (Erasmus + Programe – Niemcy)
Władysław Markowski (ASP Kraków, W.Malarstwa)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *